Jak dostarczyć organizmowi wapnia nie jedząc nabiału?

Total
0
Shares

Kampania reklamowa "Pij mleko! Będziesz wielki!" z udziałem takich polskich gwiazd, jak Bogusław Linda, Kayah, Oliwia Jędrzejczak, czy Krzysztof Hołowczyc, miała na celu uświadomienie Polakom, jak ważną kwestią jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia. Wapń, które jest głównym składnikiem kości i zębów oraz odgrywa dużą rolę w odpowiednim funkcjonowaniu układu nerwowego, można znaleźć głównie w przetworach mlecznych. Problem pojawia się wtedy, kiedy produkty nabiałowe są ostatnimi, które chcielibyśmy wrzucić do kosza z zakupami. Na szczęści Matka Natura przygotowała parę alternatyw dla tych, którzy nie tolerują nabiału:

Mleko sojowe

Mleko sojowe

Bohater wielu kontrowesji, który doceniany jest głównie przez osoby nietolerujące laktozy. Mleko sojowe nie zawiera cholesterolu i jest doskonałym zastępcą mleka krowiego w przypadku chorych osób, gdyż nie ścina się w żołądku. Powszechna jest też opinia, że mleko sojowe sprzyja odchudzaniu dzięki niskiej zawartości wskaźnika glikemicznego. 

Pomarańcze

Pomarańcze

Pomarańcze to dobrze znane wszystkim naturalne źródło wielu witamin i minerałów. Oczywistym faktem jest duża zawartość witaminy C w pomarańczach, natomiast zaskoczeniem dla niektórych może być to, że dwie pomarańcze dostarczają tyle samo wapnia, co szklanka mleka.

Migdały

Migdały

Migdały, mimo wysokiej zawartości tłuszczu, są jedną z najzdrowszych przekąsek i istną bombą witaminową pełną wapnia i białka. Migdały są ponadto pełne nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E chroniącej przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Ziarna słonecznika i sezamu

Słonecznik

Ziarna słonecznika i sezamu stanowią idealne dodatki do sałatek i dań głównych, ale są też wyśmienitą przekąską same w sobie. Sezam zalicza się do grupy naturalnych przeciwutleniaczy i jest bogaty w witaminy, głównie A,E oraz witaminy z grupy B. Słonecznik natomiast jest z kolei chyba najbogatszym źródłem witaminy B6. Poza tym zawiera cynk, który pomaga przy zmaganiu się z młodzieńczymi problemami skórnymi.

Ziarna sezamu

Suszone figi

Suszone figi

Znane wszystkim, którzy podczas odchudzania próbowali zaspokoić głód słodyczy. Suszone figi są największym źródłem błonnika ze wszystkich bakalii, przez co wspaniale sprawdzają się przy problemach związanych z nieprawidłowym działaniem układu trawiennego. Sok z fig wzmacnia dodatkowo serce i naczynia wieńcowe. 

Tofu

Tofu

Czyli zsiadłe mleko sojowe o chińskich korzeniach. W przeciwieństwie do produktów pochodzenia zwierzęcego nie zawiera nasyconych kwasów tłuszczowych. Tofu bogate jest w żelazo, miedź, mangan i potas, czyli pierwiastki odpowiadające za spowolnienie procesów starzenia się komórek.

Brokuły

Brokuły

Brokuły stały się popularne nie tak dawno temu głównie przez swoje właściwości przeciwnowotworowych. Duża ilość tzw. sulforafanu, substancji chemicznej o właściwościach przeciwrakowych stanowi tylko kolejny argument za tym, aby w poszukiwaniu źródeł wapnia zdecydować się na brokuły. 

Artykuły podobne